Přemýšlíme pravicově

Nekopat do SVAKu!

Touto větou shrnul na veřejném jednání k uzavření polenské vodárny starosta Jindřich Skočdopole představu vedení města o zásobování vodou. A to přestože:
1. SVAK je v krizi od roku 2009, kdy Jihlava oznámila záměr vystoupit
2. Vedení SVAKu brání vydání majetku Jihlavy a na právní služby, nyní i exekuční náklady vynakládá milionové částky. Protože SVAK žádné hodnoty nevytváří, bud…ou tyto peníze platit občané v ceně vodného. Pokud SVAK dnes tyto peníze vezme z prostředků na obnovu a rozvoj sítí, zaplatí to občan zítra!
3. Rychlý růst ceny vodného přímo vybízí k hledání levnější vody z místních zdrojů. Dvacet let nečinnosti skončilo uzavřením vodárny. Bez vlastní vodárny bude Polná rukojmím sporů mezi Jihlavskou vodárenskou a Vodárenskou akciovou!
Nyní reálně hrozí, že vedení SVAK se podaří prosadit takovou změnu stanov, která obce o jejich vložený majetek reálně připraví – pokud ze SVAKu vystoupí, odejdou bez majetku. Politika „nekopání do SVAKu“ skončí tím, že v Polné budeme mít vodu předraženou hned dvakrát. Jednak o zisky producenta (Jihlavské vodárenské) a dopravce (Vodárenské akciové), jednak o režie SVAK. A v režii SVAK se nepochybně projeví náklady na nesmyslně vedené spory s Jihlavou i skutečnost, že náklady na fungování SVAKu se budou prostě rozpouštět na třetinový objem spotřebované vody, než tomu bylo v době členství Jihlavy.
Pokud se vedení města hájí prostředky, které Polná získává od SVAKu, jde ve skutečnosti o peníze, které občané Polné ve vodném a stočném zaplatili a které do rozpočtu přicházejí po zrekvírování 20 % DPH a transakčních nákladů SVAK. Ve skutečnosti jde o skrytou místní daň, z níž pouze část doputuje do městského rozpočtu zpátky.
Je zřejmé, že vedení města si z usnesení říjnového zastupitelstva, které se vyslovilo proti uzavření polenské vodárny, mnoho nedělá. A členové zastupitelstva všech politických adres se spokojili s přijetím rozhořčené deklarace. Místo toho, aby se ptali, jak je s usnesením naloženo, rozhořčeně krčí rameny. Používat vodu jenom jako předvolební téma je krátkozraké, po volbách mohou být v platnosti nové stanovy SVAK a už si nikdo nekopne.
Polná je dnes jedním z největších podílníků SVAK a nic jí nebrání jednat s ostatními obcemi o jeho budoucnosti. Zabránit vedení SVAKu blokovat možnosti vystoupení je jen prvním nezbytným krokem. Současně s tím je nutno zpracovat koncepci zásobování města vodou z vlastních zdrojů a podle ní dál postupovat. Zatím se však neudělalo nic a není pravda, že času je dostatek. Uzavřená vodárna chátrá a vedení SVAKu pracuje na zabetonování svých pozic.

 

Pavel Bárta a Miloš Kubašta
MS ODS POLNÁ

facebook –     polná-lidem „ODS Polná“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *